Tayyip Erdoğan’ın Beden Dili

20 Mayıs 2010

Tayyip Erdoğan’ın beden dili bilgisinin ‘etimolojisine’ bir bakalım.

İstanbul’un kadim mahallelerinde pişen delikanlılar ikili bir beden diline sahiptir. Bir tanesi abartılı biçimde efendi, diğeri gene abartılı biçimde hırçın. Efendilik edep erkân gösterisi, hırçınlık ise haksızlık karşısında bir tür delirmedir. Bu mahallelerde büyüyen delikanlılar beden dilini göre göre ve göstere göstere öğrenirler. Ana dilleri Türkçe ise Baba dilleri budur. Sıkı delikanlılar bu dilin maliyetini pek çok kez karşılarlar. Ama her mahalleden sıkı delikanlı bir ya da iki tane çıkar. Üçüncüsü pek bulunmaz. Diğerleri onların imitasyonudur.

Ne ki sıkı delikanlıların da beden dili abartılıdır. Diğer mahalleli gençlere göre daha az olsa da onların efendilikleri ve hırçınlıkları aynı şekilde abartılıdır. Neden? Çünkü anadilleri kifayet etmediği ve babadili de çoğunlukla bir görüntü, bilgi aktarım aracı olduğundan kifayetsiz kalır. Anlatamama, anlaşılamama dilin abartısına neden olur.

Mahalleli delikanlının abartıya başvurması masumanedir. Hatta sevimlidir de bâzen. Eğitimi, mahallenin ötesiyle bağlantısı sınırlı delikanlı başka diller yaratma, başka dillere ulaşma şansına sahip değildir. Mâzur görülebilmeleri bundandır.

Ancak! Başbakan olmuş, her türlü bilgiye ulşamış bir zâtın mahalle delikanlısı gibi davranması mâkul görülemez. Bu durumda olsa olsa bir pozörlük söz konusudur. Başka bir deyişle gayri samimi bir endâmı lîsandır karşımızdaki. Bir gösteri dili, bir nümayiş lâfzıdır.

Bilgiye ulaşmış, bilgiyi yayma araçlarına haiz, onay mercileri hazırolda bir kıymetli şahıs mahalle delikanlısı gibi kollarını açarak, boynunu öne uzatarak, hafiften kamburunu çıkararak yürür; boyun damarlarını şişirerek kürsüden vekilleri azarlar ise burda kıymetli şahsın kıymetiyle uyumsuz bir davranış dizisi var demektir. Hoş! Bu hâl tavır sadece Tayyip Erdoğan’a mı aittir? Ama işte en göz önündeki kıymetli şahıs olarak böyle bir kadere maruz kalan zatı şahaneleridir.

Kapkara güneş gözlüklerini takınca daha harbici bir vaziyete bürünen ve başını bir atmaca gibi öne ata ata yürüyen başbakanımız ile halka sesleniş programındaki başbakanımız neden birbirine benzemez? İşte tüm anlattıklarım yüzünden.

Reklamlar

2 Yanıt to “Tayyip Erdoğan’ın Beden Dili”

  1. Anonymous Says:

    Acaba bu beden dilini Hamlet'te kralla özdeşlik kurabilir miyiz?


  2. Kıralın bedenini bi görmek lâzım…


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: