Sevmeme Pratiği

05 Nisan 2012

Sanki 3. Sayfa haberi. Bir arkadaşımızın başına gelenler.

Arkadaşımız bir adamla sevgili oluyor. Adam gidip başkalarıyla birlikte oluyor. Burası bizi ilgilendirmiyor. Ama adamın arkadaşımıza başka bir ilişkiden taşıyıp bulaştırdığı hastalıkla  ilgileniyoruz. Ardından tedavi süreci başlıyor. Ve sağlık yeniden kazanılıyor. Fakat bir kaza sonucunda hamilelik geliyor. Adam, hamilelik nedeniyle ilişkinin içine  aileleri sokuyor. Nişan yapılıyor. Hamileliğin dördüncü ayında, adam, “ben bu çocuğu istemiyorum” diyerek ortadan kayboluyor. Adamın ailesi durumla ilgilenme gereği duymuyor. Arkadaşımızın ailesiyse bambaşka problem. Arkadaşımız yolculuğuna tek başına devam ediyor. Rahmindeki sorunlar yüzünden çocuğu dokuzuncu ayına gelmeden devlet hastanesinde doğuruyor. Fakat kan uyuşmazlığı çıkıyor,  anneye emzirme izni verilmiyor, bebeği eve götürme izni verilmiyor. Türlü rezaletler. Niye? Hastane  babası gelmeden çocuğu vermeyiz diyor. Kız bebeği alıp giderken, pembe alarm veriliyor. Çocuk kaçırma alarmı yani. Haydaaa yeniden bebek alıkonuyor. Hastane bakıyor  ki babanın geleceği yok lohusayı bebeğiyle birlikte  azad ediyor. Bebek dördüncü ayındayken adam ortaya çıkıyor. İyice  zayıflamış, per  perişan hâlde, “Bir çocuk daha yapmak  istiyorum.” diyor. Daha? Daha ne olsun! Yer yarılsın da içine mi girelim?

Tabi bu hikâyeyi arkadaşımızdan dinledik. Bir de adamdan  dinleyerek  buraya yazmak gerekirdi gerekmesine ya kendimizi tutamadık. Zira adamın hâlleri çok tipik. Keza ailesinin duyarsızlığı da çok tipik. Arkadaşımızın anne babasıysa ayrı arızalı tipler. İşittiklerimiz çok akla yatkın.Çok tanıdık. Hikâyeyi asıl kâbul ettik.

Yanlış olabilir belki ama -yanlış  yapma hakkımızı kullanarak-  bir sonuca varıyoruz, bütün bunların kökeninde sevmeme pratiği  var. Sevmenin verdiği yükü omuzlamayı bilmeyenler elbet seven kalpleri kedere boğuyor.

Ve sen! Karanfile eğilimli okur, doğrusun, devam et böyle. Eğil.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: