Linç Hazırlıkları

13 Nisan 2012

Birini översen kıymet kazanır. Birine söversen kıymeti sarsılır.

Düzenli, yaygın  ve örgün bir şekilde işaret ederek birini, birilerini, toplumun bir kesimini karalarsan toplumun kalanı işaret edilen(ler)i kıymetsiz algılar. O işaret edilen(ler) gayrı ölse, öldürülse yeridir. Çünkü tüm kıymetler içinde en önemlisini insani kıymetini yitirmiştir. Yaşama hakkını da.

Düzenli karalamalar linç, katliam hazırlıklarıdır.

Türkiye’de bir yanda örtünenler karalandı, karalanıyor; öbür yanda örtünmeyenler. Bir yanda Kürtler karalandı bir yanda Ermeniler, Rumlar, Yahudiler ve hatta Türkler. Bir yanda aleviler bir yanda Sünniler. Egemen, çoğunluk oldukları için Sünni veya Türkler’in karalanmasını doğru mu bulacağız? Zira her türlü düzenli karalama aynı sonuca götürür. Artık kim kimi punduna getirirse.

Türkiye’de kadınlar karalandı. Türkiye’de eşcinseller, travesitler, transseksüeller karalandı. Türkiye’de yabancılar, kaçak göçmenler, özürlüler, hastalar, yaşlılar karalandı. Türkiye’de köpekler, kediler karalandı. Türkiye’de gasteciler karalandı.  Türkiye’de kavak ağaçları karalandı. Türkiye’de dereler, kaynak suları, verimli otlaklar karalandı.

Sonuç?

Ağzımızdan çıkan sözler, giyindiğimiz söylemler neyi hazırlıyor? Bizzat ellerimizle öldürmesek, vurmasak, yok etmesek de kâtilleri, zorbazları güdüleyen azmettiriciler korosunun koristleri miyiz yoksa?

Tartışmakla karalamak arasında oldukça kalın bir çizgi hatta dağlar var. İkisini nasıl da birbirine karıştırabiliyoruz? Yetenekliyiz vesselam.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: