Nasıl Özgür Tiyatro

19 Nisan 2012

Bu çok dikenli az güllü bahçede dolaşmak zor. Kan çok dökülecek demek ki. Bir maaş döngüsünde ve bir statüde donup kalanlar, tiyatroyu daha özgür bir alana dönüştürmekten çark ettiler. Yahut yoruldular, yıldılar. Ya da aklımın ermediği başka bir şey oldu. Fakat görünen o ki ilerlemeyen sanat her zamanki gibi geriledi.

Özgürlük, hem özel hem de ödenekli tiyatroların çoğunda oyunların içerik ve biçimlerinde beliriyor. Yani sadece ve sadece sergilenen oyunlardaki iletilerle özgürlük sağlanabileceği düşünülüyor sittin senedir.

Oysaki özgür bir tiyatro özgürlükçü bir örgütlenmedir de.

İstanbul Şehir Tiyatrosu’nun 11 Sahnesi’nin tek bir genel sanat yönetmeni olması mı yoksa her sahnenin özerk ve kendi repertuarını yapabilir olması mı daha özgürlükçüdür? Her sahnenin bir sanat yönetmeni olması mı yoksa (parlamenter karşılığı Yeşiller Partisi gibi) birden fazla eş sanat yönetmeni olması mı daha özgürlükçüdür?

Sanatçılar (eğer muhafazakâr değillerse) herkes için özgürlüklerin sınırlarını genişletme kararlığında olan kişiler. Bir yandan özgürlükleri yalnızca repertuvarla sınırlar, mesaja indirger öte yandan iç örgütlenmede şekerli bir despotizim inşa  ederseniz, olmaz. Özgürlükçü filimler, müzikaller yapıp, dünyayı  zindana çeviren bir ülkeyi model almış gibi algılanabilirsiniz.

Bugün tiyatronun üzerine çöken bürokratik karanlıktan, özgürlüklerin sınırlarını genişletmekten kaçınan veya işi oluruna bırakan her tiyatro sanatçısı, her tiyatro seyircisi, her tiyatro yazarı payına düşeni alsa iyi olur.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: