Firavunlar Coğrafyası

28 Mayıs 2012

Mısır’da Tahrir Meydanı’ndaki kalkışma esnasında, “Mısır’a demokrasi geldi” öngörüsüyle kendinden geçen dostlar, ilk tur seçim sonuçlarına bir göz atsınlar.

Geçen yıl Mısır Halkı ceberrut iktidara ve onun anlayışına/ideolojisine karşı isyan  etmemiş miydi? Bu ayaklanmada Müslüman Kardeşler ve Sosyalist unsurlar başı çekmiyor muydu? Ama birinci tur seçim sonuçlarına bakınca veriler çok tuhaf. Mısır’da halkın isyanına neden olan güçler,  şimdi yeniden seçimle iktidara gelmek üzere. E! Ben ne anladım bu işten? Niye isyan etti bu halk? Diktatörlük, eskisinden daha güçlü, daha meşru bir biçimde iktidar olabilsin diye mi? İsyanın motoru sosyalist unsurlar ağzının payını alsın diye mi? Emperyal güçlerin istediği düzeltmeler gerçekleşsin diye mi? Mısır’da olup bitenler sadece düzeltme miydi?

Ya devrim? Ya demokratikleşme? Demokrasi pratiği olmayan, felsefe yapmayan, tragedya ve komedyasız kısaca tartışmayan bir toplum nasıl olacak da demokrasiyi içkinleştirecek?

Bize bu işten pay çıkar mı? 12 Eylül’e karşı bir iktidar’ın 12 Eylül’e ikiz icraatlar yapması, 12 Eylül ürünü resmi örgütlere önce karşı çıkıp sonra ele geçirince himaye etmesi, 12 Eylül mahkemelerinde, zindanlarında işkence görenlerin yerini, uuuuuuuuuuzun tututkluluk sürelerinin alması, Suriye iktidarına çıkışılıp Uludere için ağrıyan vicdanların susturulması, teröristlikle suçlanması vb.

Bir tarafta firavunlar coğrafyası öbür tarafta firavunlara komuta eden kolonici demokrasi uygarlığı.

Bütün bunlar ne?

Âlim değiliz ama aptal da değiliz. İsteğimiz herkes için tüm dünya için eşit, özgür, âdil ve tarışmanın, fikir çatışmalarının barış içinde yürüdüğü bir  yaşam.

Alıştık mı bütün bunlara. Alışalım mı isteniyor? Bir yanı  firavununa bağlı, itaatkar yani muhafazakar. Diğer yanı Batılı yani tüketici, bencilce bireyci, ayağına basılmadıkça gıkı çıkmayan yani liberal mi olalım?

Efendim?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: