AVM Küçükburjuvanın Mâbedi

01 Temmuz 2012

Bir küçük burjuva aile olarak arabamızla AVM’ye gittik. Dünkü mevzunun uzantısı olarak bugün biraz daha farklı baktım AVM müdavimlerine.

Ben küçük bir çocukken annem giyinir süslenir, babam takım elbisesini giyer hep birlikte tiyatroya giderdik. Yahut annem babam bizsiz, daha frapan ama tiyatroya giderkenki kadar özenli giyinir ve dansa giderlerdi. Bu Pazar günü fark ettim ki AVM’ye eskilerin dansa veya tiyatroya gittikleri gibi geliniyor. AVM vitirinleri olan ama aynı zamanda yürüyenlerin de vitrini olan bir mekan.

Tek bir yerde saat yok. Doğal ışık yok denecek kadar az. AVM müdavimleri  gönüllü birer mahkum gibi, gönül rızasıyla zaman algısını yitiriyorlar.

Hava bayat. Bayat balık gibi. Bayat oksijen.

Paşabahçe, Mudo Concept gibi yerler aristokratik veya yüksek burjuva imgeleri, gerek üç boyutlu gerek iki boyutlu olarak astronomik olmayan fiyatlarla satıyor. Böylece küçükburjuvalar bu imgelere sahip olarak aristokratlaşıyor yahut burjuvalaşıyorlar. Tabi ki imgesel olarak.

AVMler Nişantaşı, Bağdat Caddesi gibi yatay burjuva çarşılarının dikey ve küçükburjuvalara uyarlanmış tasarımları. Gerçi sözünü ettiğim çarşılarla AVMler arasındaki ilişki biraz karışmış gibi görünse de en azından bizim AVM’de bir Beymen, bir Vakko, bir Tommy Hilfiger veya Çok lüks restoran markaları hâlâ yok.

Küçükburjuvalar daha önce değindiğim gibi toplumsal bir güce, davranışsal bir yüceliğe sahip değiller çoğunlukla. Bu yüzden kendilerine olduklarından çok daha büyük bir mertebe vehmetmek zorundalar. Gördüğüm kadarıyla AVMler bu ihtiyacı bayağı karşılıyor.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: