ABD’den Türkiye’ye Kültürel Göç mü?

21 Ağustos 2012

Eski evimizdeki ABD’li komşumuzla Katrina Kasırgası hakkında konuşmuştuk. Ben devleti gerekli önlemleri almadığı için eleştirmiştim. O ise tüm uyarılara rağmen gecekondularını terk etmeyen ‘zencileri’ eleştirmişti. Karşımda ABD devleti yahut sermaye sınıfı konuşuyordu.

Dostoyevski ne kadar doğru çözümlemiş:

“Kendi uydurduğun bir yalanı söylemek, başka bir ağızdan işitilip tekrarlanmış bir gerçeği söylemekten hemen hemen daha iyidir…
Birinci ihtimalde sen bir insansın. ikincisindeyse bir papağandan hiç farkın yoktur.
Sen kimsin? İnsan mı?… Papağan mı?”

Öğrencilik yıllarımızda ABD toplumunun kültürel düzeyi hakkında yapılan sol tandanslı araştırmalar, istatistikler abartılı gelirdi. Ne ki tanıdığım ABD’liler istatistikleri doğrular nitelikte oldu. ABD’nin dev bir Walt Disney stüdyosuna benzetilmesi boşuna değil.  Kendilerini Peter Pan yahut Thinkerbell zannediyorlar. Ama ekseriyeti, Varyemez Amca.

“Özgür sinema”, “özgür basın” ABD polisinin, federallerin, FBI’ın, CIA’in suçla ilişkisini kurcalar, çözümler, deşifre eder hatta kurgulayabilirken Türkiye’ye gelen orta sınıf ABD’lilerin tüm resmi kurumların ardında dimdik duruşunu nasıl açıklamalı? Ulusal marşını işitince sağ elini sol göğsüne koyan komşumuzun 8 Mart’ın ne olduğunu bilmeyişi nasıl açıklanır?

Dün ve Evveli gün İMDB puanı pek düşük iki avantür ABD filimi seyrettim. İkisi de tabi ki aksiyon, macera (adventure) doluydu. Gel gör iki filim de  ABD’nin güvenlik organlarına feci biçimde giydiriyordu. The Expendables CIA’in ve Kilise’nin kokain ticaretine nasıl bulaştığını ve çuvalladığını, Streets Of Blood ise Katrina Kasırgası ardından New Orleans’taki uyuşturucu ticaretinden polisin, federallerin ve FBI’ın nasıl kanlı baskınlarla, hukuki entrikalarla nemalandığını; polislerin boka konan sinekler gibi nasıl ölüleri soyduğunu gösteriyordu.

Yirmi yıllık avantür filim orucumu bozarak seyrettiğim bu filmlerin Türkiye’de çekilebilmesi, gösterilebilmesi hâlâ ihtimal dışı. Ama asıl soru şu: ABD’de çekiliyor da n’oluyor? Tamam! Eril pespektiften çekilen ve en çok ergen çocukları ve kıt akıllı yetişkin erkekleri yakalayacak gibi görünün bu filimler bizim siyasi jargonumuzla söylersek ABD Devleti’ne saldırıdır. Vatanın bölünmez bütünlüğüne, milletin üstün değerlerine hakarettir. Gaflettir, delalettir! vb. Ama evet nasıl oluyor da bu aydınlatıcı, bilinçlendirici yahut provake edici, halkı tahrik eden filimlere rağmen niye halk ayaklanmıyor da resmi kurumları savunmaya devam ediyor?

Her zaman ABD’nin içinde olduğu soğuk yahut sıcak savaşlar; yerel, ulusal, uluslararası dev spor organizasyonları; çok yüksek bütçeli fantastik filimler, diziler, çizgi diziler; oyun parkları, devcileyin piknik sahaları, plajlar;  büyük eğlence ve alışveriş merkezleri; uluslararası dolaşım, gezi ve yerleşim olanakları; pek özgür katliamlarla soslanan eğitim sisteminin okulları, uyuşturucu, pornografi, alkol… Daha bilemediğimiz neler neler. Acaba bunlar mı aptallaştıranlar ABD’lileri? .

1945’den bu yana küçük ABD olma yoluna girdiği söylenen memleketimiz iç savaşa, katliamlara, yoksul bölgelerdeki afetlere, tabiat talanlarına, organize tecavüzlere, sınavlardaki şifre skandallarına, kadına şiddete, ayrımcılığa, ibadet özgürlüğünün kısıtlanmasına, zorunlu göç politiklarına, iş kazalarına, işçi ölümlerine, çarpıtılmış işszilik oranlarına alışıyor ve bunlara sessiz kalıyor. Öyleyse Türkiye Toplumu artık  tamamıyla polisi, askeri, mit’i eleştiren yerden yere vuran avantür filimlere, tapon gastecilik ürünlerine hazır mı?

Reklamlar

Bir Yanıt to “ABD’den Türkiye’ye Kültürel Göç mü?”

  1. newnaacal Says:

    harika bir yazı


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: