Türkiye-Hollanda Maçı’ndan Bir Not

08 Eylül 2012

Maçın yorumcusunun sevgili abimiz Metin Tekin olmasına çok sevindimdi. İlerleyen dakikalarla birlikte sevincimi haklı çıkaracak yorumlar gelmeye başladı. Unutamadığım bir tanesini buraya not düşmeliyim. Sadece futbolcular değil, aktörler ve tüm meslek grupları için önemli çünkü.

İkinci yarının sonlarına doğru teknik direktör Mevlüt’ü oyuna aldı sanırım rakip defansın sol kanadından ceza sahasına gedik açabilmek düşüncesiyle. Lakin Mevlüt iki yahut üç kez aynı yöne, aynı çalımı atmaya çalışırken Hollanda’nın sağ defansına takıldı. Bunun üzerine Metin Abi, “Mevlüt ezbere çalım atmaya çalışıyor. Karşısındaki oyuncunun savunma şekline bakmadan çalıma kalkışıyor. Bu yüzden geçemiyor rakibi.” dedi mealen.

Toplumlara veba gibi yayılan, hatta ‘ezber bozma’ ezberciliğine varana dek   iliğe kemiğe işleyen ezberciliği temsilen cuk bir örnekti  Mevlüt’ünki.

Twitter’da, Facebook’ta ezbere yorumlar, cümleler. Sahnede, ekranda, beyaz perdede ezbere oyunculuklar, mizansenler. Sokakta ezbere tokalaşmalar, selamlaşmalar. Anlamadan ezbere okumalar. Ve saire.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: