Futbolun Kaypak Dili

11 Eylül 2012

Kendi takımının pası, şutu, ortası, hedefe ulaşmayınca “Atamadı.”, “Beceremedi.”, “Ulaştıramadı.” demiyor da “Top geçmedi!”, “Top rakibe takıldı!”, “Top sekmedi!”, “Topun gücü yetmedi!”, “Top dönmedi!” diyor. Sanırsın top kendi kendine oynuyor futbolu.

Bir de “Topun geçmesine izin vemediler!”, “Topa engel oldular!” söylemi var. Sanki izin vermeleri gerekiyor. “Ben sana engel olmıyım top  kardeş! Gel  kalemize gir.” demeleri gerekiyor.

Ama pas veya orta yerine ulaşınca “Çok iyi pas!”, “Bravo!”, “Acayip kesti!”, “Bundan âlâsı şamda kayısı!” diyor. Birden hain topu unutuyor futbolcuyu ön plana çıkarıyor.

Hele gol olursa, “Fileleri havalandırdık!”, “Doksana taktık!”, “Kaleciyi kaleye gömdük!”, “Moralleri sıfır oldu!”, “Afalladılar!”, “Ters köşeye yatırdık!”, falan  diyor. Bu da râkibi küçümseme söylemi. Daha demin adamlar izin vermiyorlardı, engel oluyorlardı. N’oldu şimdi? Ayrıca şu -dık, -dik ile gelen üçüncü çoğul şahıs eki ne? Sen mi attın golü? Kaç kişi attınız?

İşine geldiğinde gerçeği gizleyen, işine geldiğinde olayı çok çok abartan bu dil, kaypak bir dil. Keyfe göre bir oraya kayıyor bir şuraya.

Şurda bitse iyi!

Sonra kaypaklık seyircilere sirayet ediyor. Bir yerde  bir vukuat oldumu bize yakın olanlara iltimas geçen bir dil tutturuveriyoruz. Aynı futbolda olduğu gibi.

Sonra ‘büyüklerimiz’ de böyle siyaset ediyor. İcraatlarını abartıyor yanlışlarına türlü türlü bahaneler uyduruyorlar.

Sözcüklerin, sözcük öbeklerinin hakikatle örtüşmediği, küstüğü ve  bu yüzden giderek değer kaybettiği, bulanık bir dil ile gel de mertlik eyle.  Gel de yiğit ol. Hani yiğtilikle, mertlikle bu kadar kafayı bozmuşuz ya o bakımdan.

Bu kaypak dil ile bağıran, çığlık atan, döner bıçağıyla futbolu ilişkilendiren; başarıyla kurşun sıkmayı özdeşleştiren bir toplum şekillendi.

İstediğin kadar güzel Tükçem diye yırtın. Ahval budur kardeşim. Dilin ne olduğu kadar nasıl kullanıldığı da mühim.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: