Bekri Diyor Ki

02 Ekim 2012

Bekri kaldırıma oturmuş asfalta konuşuyordu.

“ben seni aşağılar ezip geçer yol yaparsam yarın da sen beni aşağılar ezip geçer yol yaparsın… la! yıllar yılı hemşerilerinizi, hısımlarınızı köylü, taşralı, sıkma baş, çarşaflı, cahil, türbanlı, kıro, hırbo diye diye, en öküz sıfatları taka taka  itin götüne soktunuz… insanları utandırdınız, başlarını önlerine düşürttünüz… karanlık ofislerden ‘Aydınlaaaaan! Aydınlaaaan! Lannnn!’ diye baardınız… bak esas ne diycem… o baardıklarınız, ezip geçtikleriniz var ya… kendinizdiniz la!.. siz… ne yaptıysanız kendinize yaptınız…  ne kadar şehirliyseniz  o kadar taşralıydınız… ne kadar zenginseniz o kadar yoksuldunuz….  ne makyajınız, ne kostümünüz, ne eşyalarınız, orta çağ’dan tornistan hallerinizi örtemedi… moderen  şeklinize şemalinize rağmen ağaydınız, küçük küçük sultanlardınız la!… biz çük gibi ortada kalanlar ‘efendi olun kardeşim!’ dedikçe siz daha çok can yakmayı, akla, kalbe daha uzak kalmayı efendilik sandınız…”

Bir an sustu başını yukarı kaldırdı mavi melek’ten* bir fırt çekti.

“dünün ezilenleri şimdi efendi oldu sayenizde… şimdi onlar şehirli… şimdi onlar zengin… şimdi onlar kibirli… en az dünün efendileri kadar… temelinden değişen bi bok yok yani… efendilik hâlâ sâhi… eskiden bi dükkan az kazanıyodu… şimdi en çok kazanan o… ”

Bi  fırt daha çekti şişeden.

“ne konuşuyom ben ya… efendinin dolmuş boşalmış kasası… bana mı düştü tasası… bütün dükkanlar cehennemin dibine… bizim cep hep boş… la! elimizde hep boş hamam tası…”

*ispirto

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: