Çok Çocuk Yapmak

12 Ekim 2012

Akvaryumdaki lepistesler bir batında 7-8 tane yavruluyorlar. İçlerinden bazen bir tanesi hayatta kalıyor. Bazen hiç bir tane kalmıyor geriye. En büyük düşmanları anneleri. Az önce yavruladığını taze yem, canlı protein olarak yutuveriyor. Bu yüzden bir batında bir sürü yavru doğuracak şekilde evrimleşmiş lepistesler ve diğer birçok canlı doğuran dere balığı.

İnsanlar da güç yaşam koşullarından sağlam çıkabilecek daha çok birey kazanmak için çok çocuk  yapmak zorunda kalmışlar zamanında.

Fakat bir bebeğin büyüme sürecinde fiziksel, ruhsal, zihinsel donanımını sağlamak için iyi  örgütlenmiş toplumlarda çok çocuk yapma ihtiyacı  azalmış. Anne babalar 3-4 çocuğa bölünecek dikkatlerini hayatta kalabilme şansı eski zamanlara göre şimdi yüksek olan tek bir çocuğa yöneltmeyi tercih eder olmuşlar.

İmdi! Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nın anne babalardan en az üç çocuk istemesi, acaba yaklaşan yoksulluk, yokluk ve savaş yıllarının bildirisi miydi? Ve o savaş başladı mı  yahut hiç bitmedi mi gibi naif bir soru  sorulabilir mi?

Zira bazen naif sorular apaçık tespitlerden, tahlillerden çok daha tesirli bir şekilde ruhlara ve zihinlere ulaşır gibi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: