Acıyı Dikizlemek

25 Ekim 2012

Suzan Abla diyesim geliyor sana Susan Sontag.

Hani, diyor Suzan Abla, ilgimizi çeken erotik, pornografik fotograflar gibi ilgimizi çekiyor parçalanmış bedenlerin fotografları. Aynı çarpıntıyla bakıyoruz ikisine de. Hem irkilerek hem cazibesine kapılarak. Merak, gizem, korku, endişe, arzu hepsi birden çekiyor bizi. Bilim insanları için vahşet fotografları veridir ama diğerleri için sadece dikizleme nesneleridirler. Onlara bakmak, başkasının acısına bakmak açıklanamayan bir tatminden öteye geçmez.

Ah Suzan Abla! Bizde vahşet sokaklarda, dağlarda, ormanlarda… Sokakta yürürken dikizleriz biz. Çok dikizci milletiz vesselam. Mal mal herkesi dikizlemekte pek mahiriz.

Sokakta ağzı burnu kanlar içinde kadınlar, çocuklar, yaşlılar görürüz, zehirlenmiş kediler, köpekler görürüz, on tane adamın bir adamı aralarına alıp nasıl öldüresiye dövdüğünü görürüz; zabitanın kılıçla kalkanla sivilleri nasıl kan revan içinde bıraktığını görürüz; görürüz de ne yaparız dikizleriz ancak. Çünkü başkaca bir şey bilmeyiz. Dikizlemek milli sporumuzdur. Meşrudur. Âdettendir. Ananevidir.

Önce tavukların sonra koyunların, koçların, danaların, develerin, boğaların gırtlağının kesilişini dikizlemekle başlar eğitimimiz. Kana, kıyıma beş duyumuzla alışarak, bulaşarak, aşinalaşarak büyürüz biz.

O yüzden sokakta ölü hayvan görmekten rahatsız olmayız. O ölümün nedenlerini araştırmak aklımızın ucundan geçmez. Hayvandır nihayetinde. Potansiyel kurbandır.

Kadın dayak yemişse kocasının, çocuk yemişse babasının bir bildiği vardır. Biri linç ediliyorsa toplumumuzun değerlerine bir aykırılığı vardır. Zabitan birini dövüyorsa devletin bir bildiği vardır.

Biz hiçbir şey bilmeyiz Suzan Abla. Biz senin çektiğin footografların değil sade yaptığın felsefenin de resmiyiz.

Resmîyiz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: