Bir Seçkinlik Aracı Olarak Empati

13 Kasım 2012

Empati,  ötekini anlama uğraşı  mıdır gerçekten? Sorgulamaya kapatılarak kitleselleşen bu kavram niye  hiç kuşku uyandırmıyor?

Biri yahut birileriyle tartışmadan, sadece empati kurarak anlaşmak mümkün mü?  Yoksa empati, anlaşma yollarını tıkamak için örgütlenmiş bir kavram mı?

Dilsizleştirilmiş bir diğerini anlamak,  tek taraflı bir anlamayı ve beraberinde anlayan tarafı seçkinleştirmiyor mu? Anlayan özneleşirken, anlaşılan nesneleşmiyor mu?

Anlatısı kapatılmış, anlaşılmaya mahkum edilmiş olan iletişimden dışlanmış, varlığını bir anlama oturtma şansından mahrum bırakılmış ve diğerlerinin yüksek dozda sevgi, merhamet, duyarlık içeren empatisiyle sınırlandırılmış değil mi? “Kimsesizlerin kimsesi” olma iyi niyetlililiği aslında kimsesizlik durumunu sürdürmeyi hedeflemiyor mu?

Empati, seçkin bireylerin eğitsel etkinliğinden ve tatmininden öte bir anlam taşıyor mu?

Empati, karşılıklı konuşma, karşıt düşüncelerin/duyguların/durumların/hâllerin karşılaşması hem de kapışması anlamına  gelen ‘diyalog/diyalektik‘ kavramlarını perdelemek için mi geliştirilmiş acaba?

Zira diyalektik/diyalog kavramları, ‘soru cevap/cevap soru’ yordamında yürüyen bir iletişimi tarif ediyor. İletişimin sürmesi için, cevaplayan soruyu, soran cevabı anlamak zorunda. Diyalektik bir iletişimde iki taraf da mevcut, iki taraf da özne.

Diyalektik yordamda da -kaçınılmaz olarak- birikim, hitabet yeteneği gibi üstünlükler non-diyalektik saplantıları bağrında saklıyor. Ama diyalektik iletişim tarzı, yetersiz olan tarafı -her şeye rağmen- mevcudiyetinden koparmıyor, anlaşılma zorunluğuna hapsetmiyor. Çünkü iki tarafın da etkin olduğu, tarafların sadece karşısındakini değil kendilerini de gözden geçirdiği bir iletişim biçimi bu.

“Kimsesizlerin kimsesi olmak” ne kadar empati gerektiriyorsa, kimsesizlik durumunu ortadan kaldırmak okkadar diyalektik bir yordam gerektiriyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: