Okuyamamak

27 Aralık 2012

82780205Yazı aslında ceset. Okuru olmadıkça ölü. Gel gör, okumak da kifayetsiz kalıyor çoğunlukla.

Mesela yakın çevremin, tiyatro oyuncularının ve öğrencilerimin en büyük zaafı okuyamamak. Okuyanlar genellikle tekste hayat verecek canlılığı yakalayamıyor.  Böylece, okumanın önemi kalmıyor.

Medea’yı sapkın, Lady Macbeth’i saplantılı, Hamlet’i kafası karışık, Mack’i maceraperest olarak algılamaya hazır zihinler aslında okuduklarından hiçbir şey  anlamıyor, tekstler tanıdık mantıksal kodlamalar içinde ölü bırakılıyor.

Oyuncu, oyun karakterlerine bakarken  insanı arıyor. Moda şimdi bu. Ama insan gökten zembille inmiyor; tıpkı oyun kişileri gibi. Karakterleri kurup çatan olaylar, olayları çatan  koşullar,  koşulları çatan bir yaşama kültürü var. O kültürü tanımadan en başta kendini sonra bir metni nasıl tanıyacaksın acaba? Anladım, biliyorum denilen şeyler öğretilmiş, ezberletilmiş, aşina şeyler. Aşinalıktan sıyrılmadan bir karakteri dolayısıyla teksti nasıl  anlayacaksın?

Okuduğumuz herhangi bir şeyi yaşadığımız kadar, yaşadıklarımızı katarak anlayabiliyoruz. Yaşamamız ne kadar az ise okuduklarımız o kadar ceset.

Yaşamlarımızı metinlere kattıkça yazı canlanıyor. Yazı canlanıyor. Yazı canlandıkça fikirlerimiz oluşuyor. Fikirlerimiz yaşamalarımızı çeşitlendiriyor, zenginleştiriyor.  Daha çok daha büyük daha güçlü yaşıyoruz. Sonra bu zenginlikle yazıya dönüyoruz. Cesetleri diriltiyor, daha bir canlı, kodlarından ayıklayarak anlıyoruz. Bu karşılıklılık durumu ile büyüyoruz.

Tiyatronun yaşamdan kopuşu, yavaş yavaş gözden düşmesi bu karşılıklılığın olmayışından. Çoğu oyuncunun tahammmül edilemez bir katılıkta, yavanlıkta ve teknik olanaklarla oyun sergilemesinin kökeninde galiba gene bu var.

Reklamlar

3 Yanıt to “Okuyamamak”


  1. Cok guzel bir yazi olmus, elinize saglik…


  2. Reblogged this on Selin Geçici and commented:
    Bugun yazilar arasinda doladiyordum ve bu yaziya denk geldim. Cok guzel anlatilmis durum, herkesin okumasi gerekir diye dusundum. Sizinle paylasmak istedim. İyi “okumalar”…


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: