İnsan Doğası – I

09 Ocak 2013

psychotherapy_picture.348115521_stdN’apıcaz biz şu “İnsan doğası şöyledir, böyledir.” demeleri.  Herkes insan doğasının kitabını yazmış sanki.

ABD enerji kaynaklarını sömürmek, doğudaki etkinliğini arttırmak için Orta Doğu’yu işgal ediyor, Hasan, Jonny, Lora, Ayşe, Hans vs. haykırıyor, “İnsan doğası şiddete çok yatkın!” Oldu!

Adam banka açmış patron olmuş; millete kredi vermiş; kredi açtığı hesapları milyarlarca dolara satmış; elinde olmayan bir parayı satmış yani. Borçlular paralarını ödeyememiş, dünyayı saran derin bir ekonomik kriz başlamış. Krizin faturası da yoksullara kesilmiş. Bizim koro yine haykırıyor, “İnsan doğası işte! Tamahkâr.” Tamam canım!

Yoksullar yarınının belirsizliğinden açlıktan kıvranıyor; ev sahibi, bakkal, kasap, vergici devlet tehdit ediyor; korkudan, endişeden, yorgunluktan, dikkati toplayamamaktan yoksullar birbirini şişliyor, ne kaoslar dönüyor. Koro yine ünlüyor, “İnsan doğası kötü!” Çüş bebeğim!

Salak koro! Hadi  yumuşatalım salaklaştırılmış koro, sen nasıl böyle oldun? Çok mu dizi seyrettin, masal dinledin, pop-corn’lu filimler seyrettin, ulusal medyalara rağbet ettin. Ne ettin de böyle oldun? Sözüm sana değil, merak etme. Sözüm seni böyle kılana.

Devam edelim sonra bu mevzuya.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: