Dönüşen Oyuncu

30 Ocak 2013

4Dönüşemeyen bir toplumda dönüşen oyuncu talebi ironik, ilk bakışta. Fakat asıl bu yüzden, toplum dönüşemediği için, oyuncu dönüşmeye yazgılı; yahut yazgısından kaçıp medya maymunu veya sefil olmaya.

Dönüşümden kasıt, oyuncunun yaratım sürecinde oyun kişisine dönüşmesi değil. Yaşamında nesneye dönüşmesi! Bir özne olarak kendini nesneye dönüştürmesi.

Oyuncu, hayatının bütün süreçlerinde, kendini bir nesne olarak kavrayabildiği yani dengeli bir mesafeden kendini gözlemleyebildiği, değerlendirebildiği ve böylece kendini dönüştürebildiğince oyuncudur.

Oysa hâli hazırda oyuncu kendini nesne olarak görememekte, ülküleştirmektedir (idealize etmektedir). Ülküleştirilen her neyse gerçeklikle bağları zayıflar. Belki evet, edindiği kalın çizgilerle daha  tanımlı bir hâle gelir, makbul olur ama gerçekliği/ni yitirir. Ve mecburen kendini kopyalar! Kendi kendinin mukalliti olur.  Oysa nesneleşen insan, bir ülkücü (idealist) gibi kendini kopyalayamaz. Onun varoluşu da yaşam süreci de karmaşıktır.  O durmaksızın devinir. Durmaksızın hayal eder, yaratır.

Kendini ülküleştiren oyuncunun dikkatinin merkezinde estetik amaçlar değil kendi şahsi ikbâli vardır. Daima başarısını, şöhretini sorgulamak mecburiyetindedir. Yani çoğunlukla oynamak edimiyle ilgisiz işlere kafa yormak zorundadır. Oynamanın verdiği keyifli geriliminin yerini başarılı olma, beğenilme gerilimi işgâl eder.

Buna karşılık kendini dönüşebilir bir nesne olarak yeniden tasarlayan oyuncunun tüm dikkati dönüşüm olanaklarını geliştirmekte, dönüşümü sürekli kılmakta, gözlem ve değerlendirme yapmakta ve bunların doğal sonucu tartışmaya açmakta olacaktır.

Durmaksızın dönüşebilen bir oyuncunun dünyanın dönüşebilirliğini de, hâli hazırdaki estetiğin sorgulanabilirliğini, tartışılabilirliğini de kavraması muhtemeldir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: