Mesele 14 Şubat Değil

13 Şubat 2013

tumblr_mi4dsrj9Ut1s3whueo1_400Yarın Sevgililer Günü. 14 Şubat’a verilen anlam. Bu anlamı yeren de seven de Sevgililer Günü’ne tepki veriyor. Herkes bu tarihe bakıyor. Anneler Günü. Babalar Günü. Barış Günü. Çocuk Günü. Kadın Günü. İşçi Günü… Bu böyle gidiyor. Bakılan günler, verilen  tepkiler çeşitleniyor.

Herkesin dikkatini çerçeveleyen günlerde, o günlere ait bir şeyler söylemek, söylenen lafı anlamlı, dikkate değer kılıyor. Öyle ya herkes, herkesin dikkatini çeken şeye dair bir şeyler söylüyor.

Sadece özelleştirilmiş günler için mi geçerli bu durum? Zorla yahut  mecburen gündeme girmiş olaylar da herkesin dikkatini çerçeveliyor. Herkesin dikkatini çeken hakkında konuşmak, dikkat çekiyor. 

Sokağın köşesinde durursun ve yukarıda bir noktaya gözlerini hiç ayırmadan bakarsın. Yanına bir iki oyun  arkadaşı daha bulursun. Onlar da aynı noktaya bakar. Sonra gelip geçenler de bakar. Sonra herkes bakar. Bu çok eski bir oyun.

Tiyatro oyununu genellikle irade göstererek gidip  seyrederiz. Ama bu oyun irademize hükmediyor. İrademizi küçümsüyor. Ya da belki bir irademiz yoktur. Bu bilgiyle yönetiyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: