sosyal kültürel anlamda gerilla hareketi

02 Eylül 2013

türkiye’nin batı’sında, gerilla diyince akla hemen ve sadece -negatif anlamda- pkk/kürtler geliyo. kurtuluş savaşı da gelebilir akla çok rahat; nazi işgali altındaki avrupa ülkelerinin direniş çeteleri de. silahsız sivil direnişler de birer gerilla hareketi olarak gelebilir hatta.

gerilla, ispanyolca ‘küçük savaş’ demek.

gerilla hareketi, kapitalizmin palazlanmasıyla birlikte, zaman zaman pasifist, zaman zaman çatışmacı sosyal kültürel direnişlerin de yani kapitalizme karşı küçük savaşımların da adı olabilir.

tabiata uyumlu yaşayan toplumların tabiatla ilişkilerine tecavüze başlanmasından itibaren, tabiatla olağan ilişkilerini korumak isteyen ekolojik hareketler birer gerilla hareketi olarak neden tanımlanmasın?

11186_488659541196900_171108638_nişçi güvenliğini önemsemeyen markalara karşı yürütülen boykotlar ha keza, şöyle bir baktığında, sosyal kültürel anlamda birer gerilla hareketi değil mi?

aşırı tüketime, fetişizme karşı geliştirilen takas pazarları, gene, kapitalist ekonomiye karşı sürüdürülen gerilla hareketleri olarak algılanabilir.

sokakta gerçekleşen estetik yaratılar, elden dağıtılan fanzinler, yapıştırmalar, kuşlamalar da sosyal kültürel anlamda birer gerilla hareketi olarak tanımlanabilir.

bir insanın tek başına alışkanlıklarından vazgeçmesi; adaletsiz idarelere karşı tek başına inisiyatif alarak diklenmesi; paradigmaları iplemeden inandığı ölçüde şahsi propaganda olanaklarını yaratması bireysel ve yine sosyal kültürel anlamda gerilla pratiği sayılabilir pekala.

kapitalizmin, sözde demokratik ortamında, direnişlere karşı uyguladığı şiddet ve psikolojik savaş/baskı; bu direnişlerin gerilla kavramına uygunluğunu -daha güçlü biçimde-düşündürtmüyo mu?

demokrasi, özgürlük, adalet, hukuk gibi kavramların anlamlarının bozulduğu, kapitalizmin yararına yeniden tarif edildiği bir dönemeçte, yeni kavramlar geliştirmek; olumlu kavramlar arasında bağlar kurmak kıymetli gibi görünüyo.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: