tiyatroda zarf mazruf sorunsalı

06 Ocak 2014

valliaoyun metni zarftır,  metnin tiyatro sanatçıları/bilimcileri yahut sıkı okurlar tarafından çözümlenmiş hâliyse mazruf.

öğrencilerin/oyuncuların, öğretmenlerin/yönetmenlerin sık düştüğü yanılgı zarfı esas almaktır. adeta zarfa tapınmaktır. zarf ezberlenir, zarf ezberletilirken, mazruf yiter gider.  

öğretmen/yönetmen der ki, “tek virgülünü, harfini atlamadan ezberliyceksiniz. esere sonuna kadar sâdık olucaksınız. yoksa karışmam!” oysa bu yönerge esere asıl ihanettir. eserin anlattığı asıl mesele, eserin edebi duvarlarına çarpa çarpa heba olur yiter. öğrencinin/oyuncunun belleği optik okuyucuya dönüştürülür adeta. öğrenci/oyuncu mazrufa yabancı kılınır. ezber işkence olur. 

tiyatro öğretmenlerimiz/yönetmenlerimiz öyle kör bir inançla “metne sadakate” inanmışlardır ki şekspir, sofokles  gibi klasikler oynanırken bile geri adım atmazlar. üzerinde çalışılan metnin orijinal olmadığını, çeviri olduğunu dahi unuturlar.

mazruf edinildiyse, gayrı gündelik dilin veya oyuncunun dilinin metne bulaşması, metni bozmaz. bilakis daha anlaşılır kılar. öğrencinin/oyuncunun metni daha çok, daha derinden sahiplenmesine yol açar. metnin öğrenci/oyuncu tarafından birer harf, sözcük yığını olarak algılanma ihtimalini tamamıyla ortadan kaldırır.

günümüzde  v coğrafyamızda sosyal hayatta nasıl mazruftan ziyade zarf dikkatin merkezinde ise tabi ki tiyatroda da bu böyle. öğretmen/yönetmen, oyuncunun muhayyilesini iğdiş edicek denli öğrencilerin/oyuncuların  yerine rollerini hayal etmekte. toplumda oturuşumuzu kalkışımızı düzenliyen ebeveyn rolünü tiyatroda öğretmen/yönetmen üstlenmekte. hem de öylesine, o derece ki öğrenciye/oyuncuya kendini ifade edicek, oyuna ağırlığını koyucak hiçbir alan kalmamacasına.

milli eğitimimizin ezberciliğini tiyatroya bulaştıran bütün eğitimcileri öpüyor, sımsıkı kucaklıyorum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: