düşlemek

09 Temmuz 2014

tumblr_n8dn4imrrq1qczwklo1_500“kuru gözler kuru şeyleri hiç göremezler
ve düş içinde yaşayanlar düş içindekileri”*

 

göreceksek illa düşlerden imâl edilmiş insanlığın dışına çıkma düşü görelim. doğanın belirsiz, hesaplanamayan olaylarını, olgularını düşleyelim belki. bu düşlediğimize dönüşelim. düşlediğimizi kendimize, birbirimize gösterecek dil dışı bir dil geliştirelim. belki o zaman “düşünde bile göremez işler düşlerin gördüğü işleri.”**

simgeler v imgelerden, inanışlar v umutlanışlardan kurulu toplumsal hayatımızdan kurtulmalı. bu hayat, burnumuzun dibindekini göremez ediyo bizi. bunu zaten bi sürü ince adam, çok önceden söylemiş. eee? misal, goethe “gerçeği göremezsiniz çünkü burnunuzun ucundadır!” demiş.eee?

bizi gerçeklikten uzaklaştıran örgüye karşı düşlemek, belki burnumuzun ucunda duranın arkasından dolaşıp görme olanağı sağlayacak. sonra düşümüzden uyanıp, beş duyumuzla, aklımızla çevresinde dolanıcaz, dokunucaz ona.

adam olağan gündüz düşünü görüyodu. düşte insana benzeyen tuhaf yaratıklar tarafından kovalanıyodu. labirent gibi bi evin içinde sürekli kaçıyo, kenara köşeye siniyo, saklanıyodu. derken bir koltukta uzanmış hâlde sevgilisini fark etti. hemen yanına koştu. diz çöktü. burnunu göğsüne gömdü. o an rüya değişti. ne tuhaf yaratıklar kaldı geride, ne labirente benzeyen ev. ne kadar teselli bulduysa da adam kan ter içinde uyandı. ceketini kravatını çıkarıp ofisten çıktı. kimseye bişiy söylemeden, haber vermeden şirket arabasına bindi. üç yüz küsur kilometre yol yaptı. akşamüzeri komşu şehre, eski mahallesine ulaştı. apartmandan içeri girdi, merdivenleri tırmandı, anahtarı çıkarıp kapıyı açtı. sevgilisi telaşla koridorun başında belirdi. uzun bir süre öyle uzak bakıştılar. sonra birbirlerine yaklaşıp sarıldılar. adam ofise bi daha asla geri dönmedi.

 

*: edip cansever
**: can yücel
imaj: loui jover

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: