özdeşleşmeler

05 Eylül 2014

Muhteşem-Yüzyıl-700x423çocukken masal, çizgi roman/filim kahramanlarıyla özdeşleşiriz. sonra sonra hikâye, sinema kahramanlarıyla, tv şöhretleriyle, şarkıcılarla, sporcularla v nihayet siyasetçilerle… popüler bir siyasetçinin masal kahramanından, şöhretli bir şarkıcıdan veya aktörden  farkı yoktur. görünürlüğü ne kadar fazlaysa okkadar ‘kahraman’dır. özdeşleşeni okkadar yığınladır.

bizler, kalabalıkların önünde varlığı yokluğu bişiy ifade etmeyenler, ancak bu popüler kahramanlardan biriyle özdeşerek kendimizi önemli, var hissederiz.

zincirli köle sahibi efendilerden bu yana tüm efendiler durmaksızın kahraman ürettiler. ürettikleri kahramanı hemencecik -aynı zamanda mağaza olan- bir müzeye yerleştirdiler. o kahramanlarla kalabalıklara seslendiler. ya kahramanın sözcüsü, tercümanı, tefsircisi olarak yahut -kremayı abartıp- bizzat kendi olarak. biz de onlara tapındık, onlar için savaştık, ömrümüzü onlara armağan ettik. onlar açık denizde, dev ahtapotlarla, dağlarda ejderhalarla savaşırken bizler kıyılarda, eteklerde tahta kılıçları havalara savururak birbirimizi yaraladık yahut maalesef yok ettik.

adolf hitler kurt idi,  ronald reagan rambo idi, bülent ecevit karaoğlan idi, humeyni mehdi idi, zavallı sscb liderleri ne iseler o idiler :)… nihayet -galiba türkiye tarihinin  görünürlüğü en çok olan adamıdır-  tayyip erdoğan, uzun adam, büyük usta, davos fatihi, – hatta bazı sapkınlarca :) – ‘peygamber’ vs. olarak/oldurularak kahramanlar müzesindeki yerini aldı.

öte yandan dostumuz elini nasıl kestiğini anlatırken özdeşleşerek acısını anlıyabiliriz. biz aynı durumdayken dostumuzun üzücü deneyimini hatırlayarak daha dikkatli olabiliriz. ayakkabı alacak paramız yokken ayağı olmayan biriyle özdeşleşerek, kederlenmiyebilir yahut daha derin bir kedere kapılabiliriz. toplumdan yana mücadelede spartaküs, che, ince memed, kawa ile özdeşleşmek direncimizi arttırabilir  bir fizikçi einstein ile özdeşleşerek niteliğini arttırabilir. boğulan biriyle özdeşleşerek, düşünmeden suya atlıyabiliriz. 

eee?

öyle işte.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: