köpek, kedi, karga kardeşliği

27 Ekim 2014

picture_53_5723küçük havuzun kenarında köpek, kedi, karga birer karış aralıkla yan yana durmuşlar, yine suya bakıyolar. yine birbirlerine ilgisizler. birbirlerine ilgisizlerse niye yanyana dizilmişler? köpeğin kediye, kedinin kargaya, karganın -sürüdaşlarını çağırıp- ikisine birden saldırması gerekmiyo mu?

gerekmek?

gerekmek ya! tabiatın yasası böyle değil miydi? güçlü olan güçsüzü yenmeyecek miydi? büyük balık küçüçüğünü yemeyecek miydi? biz insanlar da tabiatı örnek alıp birbirimize girmeyecek miydik? girdiğimizde mazereten dünyayı “allah böyle yaratmış!” demeyecek miydik? oldu mu şimdi? bu nasıl hikâye?

bu hikâye değil. kadıköy, selami çeşme, özgürlük parkı’nda gören gözlerin denk gelebileceği bir durum. özgürlük parkı’nda köpekler, kediler, kirpiler, kargalar, kuzgunlar, serçeler, papağanlar yaşar. herbiri diğerinin karşısına çıkar. ama aralarında kapışma enderdir. kediler, köpekler hatta bazen kargalar insanlardan kaçmaz. insanlar da özgürlük parkı’nda yaşayan köpeklerden, kedilerden korkmaz.

niye?

hayvanlar toktur. sığınabilecekleri yer çoktur. arkadaşları boldur. her türden ağaçları vardır. her türden çiçekli, çiçeksiz bitkileri vardır. bitkilerin yaydığı kokular birbirine karışır. burunlarıyla yaşayan kedi köpekler, bilhassa, bu rayihaya bayılır. insanlar onlara saldırmaz. insanlar onlara sıcak davranır, şevkatle yaklaşır.

bu park sadece varlığıyla, efendilik-kölelik düzenine bir yanıttır. bugün yine içinden geçtim. kulağıma eğilip, “validebağ korusu’na selam söyle!” dedi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: