macbeth neden sahneden kaldırılmış olabilir?

02 Kasım 2014

MACBETH (THE NOTES) (Dan Jemmett 2014)macbeth neden sahneden kaldırılmış olabilir? liyakatsiz meritokratlarımızı rahatsız eden nedir?

neden, devletin en üst kademelerindekilerin iktidar hırsı, ihtiras, zalimlik, gaddarlık, ihanet, yalan, entirika içinde gösterilmesi değildir herhalde. bunlar, yeri geldi mi (yeri gelmese de) devletin ne kadar acımasız olabileceğini gösterdiği için, kullanışlıdırlar. halkı korkutma, sindirme, evhamlandırmada kolay araçlar olabilirler.

“ey! tebâm! bu oyunda gördüğünüz kanlı entrikalar politikada, iktidar çatışmalarında olağan hallerdir. iktidar uğruna her şey yapılır. her türlü kural çiğnenir, yasa delinir! ayağınızı denk alın!” diyen bir oyunda devlet açısından rahatsız edici ne olabilir?

tüh!

iktidar için kan döken, düzenler kuran bay v bayan macbeth köşeye sıkıştıkça kanlı ihanetlerinin sonucunda vicdan azabı duyarlar. hem de öyle böyle değil. bakar mısın?! bayan macbeth kafayı sıyırır. kendi kendine konuşur; varsanılar görür (amerikalı milliyetçimiz tansu çiller rahat telaffuz edebilsin diye halüsinasyon yerine varsanı yazdım).

başlar seyircide bir tartışma, acaba bizi yönetenler de böyle ruhen çökmüşler gözlerden ırak yerlerde kendilerini yumrukluyo, varsanılar görüyolar mıdır? hadi öyle olmasın. fakat öyle olabilme ihtimali var mıdır? acaba devletlüler ne kadar ihanetle kanla pekleşirlerse pekleşsinler, köşeye sıkıştıklarında, karanlıklara ittikleri vicdanları sis bulutu gibi dışarı çıkıp kendilerini boğabilir mi?

v final!

belki de asıl rahatsız edici olan, validebağ talanına karşı brinam ormanı’nın ayaklanıp taksim’e çıkmasıdır. yahut validebağ’da katledilen erik ağaçlarının dunsinane tepesi’ne tırmanmasıdır.

fotograf

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: