erkek terörü’ne karşı estetik ameliyatı

08 Aralık 2014

yüce adaletimiz erkek şiddetine çözüm bulmuş: şiddet mağduru kadının görünümünü değiştirmek!

haber şurda!

“İZMİR’de üniversitede okuyan 20 yaşındaki kız öğrenci için, ayrılmak istediği erkek arkadaşının uyguladığı şiddet, baskı ve tehditler üzerine Aile Mahkemesi, Avukat Mehmet Harun Elçi’nin müraacatıyla ilginç bir karar aldı. Buna göre şiddet mağduru üniversiteli kızın daha fazla zarar görmemesi için fiziksel görünüşünden, yüzüne, eğitim gördüğü kurumdan, kimlik bilgilerine kadar tüm yaşamı değiştirilecek.”

yanlış hatırlamıyosam devlet yetkisiyle görünüm değiştirme, pişmalık yasası’ndan yararlananlara  da uygulanmıştı. zira devlet, pişman olanları ayrıldıkları örgüte karşı bu şekilde koruyacaktı ya da onları farklı kimliklerle kendi istihbari işlerinde kullanacaktı.

‘pişmanlar’a yönelik çözüm de tartışılabilir ya kendi içinde bir tutarlılığı var. bu davadaysa akla gelen soru şu: terör mağduru kadının görünümünü değiştirmek bir çözüm mü yoksa kadına uygulanan başka bir terör mü?

kimlik, görünüm değişimi erkek terörüne maruz kalan kadında nelere yol açacak?

evet. eşgali, kimliği apaçık, elini kolunu sallayarak aramızda dolanan terörist, hedefini kaybettiği için, mağdur şimdilik tanımlanmış bir şiddet öznesinden, bilinen teröristinden kurtulacak. ya ileride karşısına çıkacak yeni teröristlerden nasıl korunacak? zira toplumca onaylanmış, dokunulmazlaştırılmış erkek teröristlerin milyonlarcası var. mağdur, onlardan  yakasını nasıl sıyıracak?

her erkek terörü vakıasında, kimliğini v yüzünü yeniden yeniden değiştirmek zorunda mı kalacak?

çocukluk resimlerine nasıl bakacak?

ailesi, akrabaları, çocukluk arkadaşlarıyla nasıl görüşecek?

aynaya baktığında gördüğü yeni yüze nasıl alışacak? alışmalı mı?

yaşadığı semte, şehre geri dönebilecek mi?

anılarına nasıl ulaşacak?

bu karar gerçekten ödül mü, ceza mı? ya da ne!?

müftülüklerden, devletten, kolluk güçlerinden, dini otoritelerden gelecek yorumları işitir gibiyiz.

“o kız da evlilik öncesi flört etmeseydi.”

“kadınlar annedir. onlara ev dışındaki rolleri dayatmak zulümdür.”

peki evlilik hâlinde kocanın, aile içinde babanın, abinin, amcanın, dayının zulmü nasıl engellenecek? diğerler erkek merkezli yorumları yeniden işitmeye v onlara burda yerimiz yok.

geçelim!

“terör ya da terörizm, siyasal, dinsel ve/veya ekonomik hedeflere ulaşmak amacıyla sivillere; resmî, yerel ve genel yönetimlere yönelik baskı, yıldırma ve her türlü şiddet içeren yolun kullanımıdır.”

erkek terörünün hedefleri neler acaba?

yahut şöyle soralım erkek terörü olarak kodladığımız, son on yılda türkiye’de inanılamaz yükselen kadınlara yönelik terör dalgasının hedefi sadece kadınlar mı? bundan çocuklar, yaşlılar, ergenler, engelliler, hastalar da nasibini almıyo mu? hiyerarşinin bulunduğu her yerde, her ast üstüne göre biraz ‘mağdur kadın’ın konumunda değil mi?

tereddütsüz haykıralım: erkek terörü, tüm topluma yönelik, meşrulaştırılmış bir terörizm türüdür!

gözden kaçmamalı ki sadece bize sadece müslüman toplumlara ait bir olgu değil. mesela bakınız, ingiltere!

moderen kılıklara bürünmüş kılık değiştirmiş monarşinin yani kapitalizmin bulunduğu her yerde değişik oranlarda bulunan bir örgütlü şiddet, erkek terörü.

sözle, eylemle, sanatla, eğitim yoluyla, derneklerle, kapı kapı dolaşarak, yazılı görsel yayınlarla, paneller sempozyumlarla, hukukla ama en başta milletin temsilcisi olduğunu iddia edenlerin gündemde tutmasıyla, topyekün mücadele edilmesi, meşruiyetinin yok edilmesi gereken ağır bir mevzu erkek terörü.

kadın erkek sorunlarına sırtını dönen komünistlere, solculara ısrarla yinelemekte yarar var. artık tolumsal mücadele sınıf çatışmasından ibaret değil. mücadele, tüm ezenlerle tüm ezilenler arasında.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: