gündem v dışı

06 Nisan 2015

gündem, olanları değil olanlar arasından seçilenleri v seçilenlerin tercih edilen yönlerini haberleştirerek belirlenir.

toplum kendisine yönelen adaletsizlikleri gündeme getirebilmek için büyük bedeller öderken yöneticiler, bir iki cümle kurarak günlerce, haftalarca sürecek gündemler yaratabilirler.

sosyal medya öncesi iletişime oranla toplum, gündem oluşturmada son derece güçlendi. fakat bu sefer de tuhaf bir körleşme yaşanmaya başladı.

sosyal medyada genellikle yakın, benzer şekilde dünyayı algılayanlar birbirini takip ediyor. bu algıya göre de gündemler değişiyor. bir siyasi görüşün gündemi, diğer siyasi yaklaşımın mizah konusu yahut bir siyasi görüşün ‘âh’ı diğerinin havai fişekli kutlaması olabiliyor.

karşıt görüşler, karşıt sosyal medya gurupları adalet, vicdan, özgürlük, eşitlik gibi kavramları ancak kendilerine bir zarar geldiği zaman dillendiriyor; antetli şahıslar karşı taraf için gerçekleşen adaletsizliğe ya “oh!” çekiyor yahut göz yumuyor.

belli bir görüşe yakın hisseden sosyal medya üyesi, gene kendine ait hissettiği gündemi  korumak, yaymak için çalışıyor. sorun yok. sorun şu ki vicdani bir başkaldırının ferdi iken birden ferdi özbeğen’e dönüşüyor.

öyle ki ‘gündeme nasıl girerim, nasıl ödüllendirilirim?’den, karşıtı olduğu cenahtaki bir haksızlık karşısında ‘şimdi üzüldüm tabi ama… bişiy yazsam arkadaşlar ne der?’e kadar dönüşüyor.

yanlış görüyor olabilirim tabi ama sosyal medya kullanıcısının hatırı sayılır bir kısmı ödülle eğitilen sirk hayvanları gibi tüm marifetlerini sergiliyor. aslında büyük bir çoğunluk ne kendini, ne toplumu t/adil etmeye niyetli.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: