‘Beğenen’ ile ‘Beğenilen’ Diyalektiği

18 Mayıs 2015

Hepimiz anne babalarımızın beğendiği çocuklar olmak istedik. Sonra mahalledeki abilerin, ablaların, teyzelerin, amcaların; okulda öğretmenlerin; iş hayatında patronun, kıdemlilerin; askerde komutanların; flört ettiğimiz kişinin; dost dediğimiz insanın beğendiği gibi olmak istedik. İstedik, çünkü yalnız kalmamak için başka ne yapabilirdik?

Daha da ileri gittik. Beğenilmenin ötesinde takdir edilmeyi; takdirin ötesinde en iyi olmayı istedik. Hızla ‘beğenilen’ olmaktan kurtulup, ‘beğenen’ olmamız gerekiyordu. Yani hükmedilen değil, hükmeden durumuna geçmeyi istiyorduk. Özetle her baskı altında olan, potansiyel bir baskı unsuru olarak büyüdü, gelişti.

Ekilen biçildi. Her canı sıkılandan bir can sıkan; her ayarları bozulandan bir ayar bozan elde ettik.  ‘Beğenen’ konumuna terfi edildiğimizde bizi beğenenlerin beğenilerini, beğenme biçimlerini de devraldık yani. Nasihat eden, buyuran, iç tartışmaya kapalı konumlara sımsıkı sarıldık.

Bu arada dengesizlik, tutarsızlık, ahlaksızlık, otoriterlikler karşısında bıdı bıdı yapmayı ihmal etmedik. Üfff! Her gün kendi ellerimizle ürettiğimiz keşmekeşin dışına nasıl çıkacaktık?

Nasihat etmeyi, öğüt vermeyi bırakma, tartışma zamanı artık. Tek tek olaylara kapanarak değil, olaylardan mekanizmaya yönelerek, mekanizmayı işaret ederek ilerleme zamanı. Buna isterseniz felsefe yapmak deyiniz. Ben ‘beğenilen’ yahut ‘beğenen’ olma durumlarını aşma gayreti diyeceğim.

Komünistlerin toplumsal trajedileri sönümlendirmek için ezen ezilen çelişkisini aşmak; anarşistlerin otoriterliği ortadan kaldırmak gerektiğini ileri sürmeleri gibi ülkemizin de beğenilmeye beğenmeye dayalı toplumsal kurgusunu aşması gerektiğine inanıyorum. Rahat, cesur, tartışan, beğenilmemek pahasına kendini ifade eden, davranan, farklı ilişkiler geliştiren insanların çoğalmasına ihtiyacımız var.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: