‘-Cahil, -Aptal Yandaş’ ile ‘-Vatan Haini, -Dinsiz Muhalif’ Üzerine

09 Ağustos 2015

Jung’un “Kitlenin deneyimi, bireyinkinden çok daha düşük bir bilinç düzeyinde gerçekleşir.” önermesi, iktidara yandaş kitleyi ‘-cahil, -aptal’ olarak tanımlayabilme olanağı verirken, bu tanımı dolaşımda tutan kitleyi de ayrıca değerlendirme şansı veriyor.

Yandaş kitle için hergün yeninden üretilen ‘- cahil, – aptal’ tanımı tek tek kişilerin klavyelerinden çıksa da; her kişi kendi adına bunu kendi tecrübesiyle keşfetmiş, ilk defa kendi yazıyormuş gibi hissetse de; sonuçta bu tanım bir koronun-kitlenin ağzından çıkıyor külfetsizce. Sorumluluğu da yazanın değil. Ayrıca yazanının kim olduğu, hangi mahallede oturduğu, aile ilişkileri, evinin koşulları, kültürel faaliyetleri önemini yitiriyor v hiç çaba sarf etmeksizin onu kendisinden daha büyük, kitlesince kabul gören bir imaja ulaştırıyor.  Karşı çıktığı, ‘-Cahil, -Aptal’ diye tanımladıklarıyla aynı toptancı düzeyde buluşuyor.

Bir taraf kitle hâlinde ‘-cahil, -aptal’ diye bağırırken, öbür taraf her gün yeniden ‘-vatan haini, -dinsiz’ diye bağırıyor. İki taraf da şahsi niteliklerini, şahsi dönüşüm imkanlarını v bir bakıma çatışmadan çıkış yollarını feda ederek birbirlerini geçersiz kılmak yerine pekiştiriyor. Bu yüzden de yenişemiyorlar. Her iki taraf da düşük bilinç düzeyinde kaynaşarak, kendi kendini döven tek büyük bir kitleye dönüşüyor.

Barıştan yana olanların -yani yine bir kitlesel dönüşüm içinde olanların- sözcükleri seçer, yanyana dizerken sözün ‘psişik epidemilerin’ folluğu olduğunu gözden kaçırmaları tuhaf.

Savaşı hazırlayan entrikalara yönelik ispatlara, savaşı kimin v ne için istediğine dair delillere, ifşaata, kitlesel dönüşümün düşük bilinç anaforundan sıyrılarak şahsi dönüşümlerle barışa katkı sunmaya ihtiyaç var oysa.

Toplum içinde beraber acı çeken şu, şu, şu kimliklerin savaş propagadacıları tarafından canavarlaştırılmasına cevap acı çeken, korkan, kışkırtılmış bu, bu, bu makbul kimliklerin aşağılanması, canavarlaştırılması ise bu barışın değil savaşın işine yarar.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: