Martılar, Serçeler, Kent Yoksulları

21 Kasım 2015

Kuzguncuk, İsmet Baba’nın yanı, denize bakan küçük parkın kıyısında, lôdosun denizi dalgalandıran tantanasında beton iskeleye bağlı bir kayık inip çıkıyor.  Martılar denize pike yapıp havalanıyor. Şiddetli rüzgârda tüyleri dikelip yatışıyor. Suda belki kıyıdakilerin gönlünden kopan yemek artıkları vardır? Dalgalara yaklaşıp uzaklaşıyorlar. Başka kıyıları, öteleri berileri dolaşıp geliyor, yine, tekrardan bakıyorlar. Nasip varsa var. Yoksa yok, ne yapalım.

Küçük parkın ortasındaki ağacın sık dallarının arasında serçeler saklanıyor. Meydanı boş bulduklarında iniyorlar. Arnavut kadırımının taşları arasında kırıntı arıyorlar. Birinin başı eğikken diğerinin dik. Biri yemlenirken diğeri gözcülük yapıyor. Çaycı servise çıkıyor. Başı yukardakiler havalanıyor. Başı yerdekiler durumu çakıyor. Hop! Hayda! Hepsi birden pır! saklanıyor ağaca.

Bir adam dolaşıyor ortalıkta. Yırtık pırtık bir takım elbisesi var. Gömleğinin eteği kemerinden sarkıyor. Aşınmış çoraplarının topukları görünüp kayboluyor yürürken.  Burnu uzun ve eğri. Kaşları çocukların çizdiği yay gibi iki kanattan ibaret bir martı. Elinde biraz dolu bir poşet. Başı önde yerlere bakınıyor. Tek tek dolaşıyor bankları, kıyıları köşeleri. Ağır ağır, acele etmeden. Pür dikkat! Adımları tedirgin. Banklarda yoksul, varsıl, yerli, yabancı misafirler oturuyor. Yere her bastığında omurgası titriyor iskeleye bağlı teknenin bayrak direği gibi. Yerde değil de dalgaların üstünde yürüyor gibi. Nasip varsa var. Yoksa yok, ne yapalım. Sonra birden püf! yok oluyor. Nereye gitti? Ağaçta yer var mı ona?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: