Herkez İmha İşinde

05 Ocak 2016

Tuvalete yazmışlar şöyle,

“herkez ikbal peşinde
herkez imha işinde!”

Türk’ün aklı misali dank! etti. Bu sabah Facebook’ta gördüğüm şeyle birleştirdim: Tuncel Kurtiz’in fotografından caps yapmışlar “Kaybettiğin dostun için üzülme/Çürüyen meyve elbet ağaçtan düşecek.”

Benzer sözler geldi aklıma. Yalnız kalanı teselli eden, diğerlerine hasmaneleştiren, kendini değerlendirme fikrinin yanına bile yaklaşmayan, başkalarını anlamak bahsine hele hiç ilişmeyen sözler.

“Herkesi yarına götüremezsin bazıları dünde kalsın!”
“Yalnız olmak yanlış bir kalpte olmaktan iyidir!”
“Gidişini izlemek zorunda kalacaksam gelme!”
“Terk etmek kolaysa senin için, el sallamak zor değil benim için!”
…….

Çeşit çeşit insan düşün ki hemen hepsinin gözleri aynı hedefe baksın. Hepsi başkalarını ele geçirip imha ederek kendini var etmeyi kurgulasın. Hepsi ancak ikbalinin peşindeyken kendini anlamlı hissedebilsin. Bu hepsinin içinden, bu hepsine karşıt ilerici, özgürlükçü, falancı filancı azınlık düşün sonra. Bu azınlık ilericilik, özgürlükçülük falan filancılık mecralarını çitle çevirip kimselere bırakmayarak dolayısıyla elegeçirme imha etme ve ikbale ulaşma ‘gerici’ pratiklerini teorisine aynen uygulasın. Sonra ‘ilerici- gerici’ herkes kaşlarını çatıp sorsun, “Ne olacak bu ülkenin hâli?” Soru yanlış. Doğru soru, “Ben ne biçim insanım?”

“Niye sadece ele geçirme, imha, ikbal gücüm yoğunlaştığında çevrem kalabalıklaşıyor. Bu güçlerim azaldığında niye yalnızlaşıyorum. Başka bir çekici yanım olamaz mı? Mesela öğüt vermeden, üstten bakmadan sadece karşımdakini dinleyebiliyor muyum? Hayır! “Farklı düzeylerden, iklimlerden, birikimlerden insanlarla tutarlı ve sürdürülebilir eşit bir ilişki geliştirebiliyor muyum?” Hayır! “Bedenimin sadece sadece insan sıcaklığı yaydığını bilerek, insanlara ve başka türlere yaklaşabiliyor muyum?” Hayır! “Bu kültürel dokunun dışına çıkabilmek için kendime yönelttiğim soruların herhangi birine ‘Evet’ diyebilir miyim?” Hayır!

O zaman tabi ki de, “Kaybettiğin dostun için üzülme/Çürüyen meyve elbet ağaçtan düşecek.” mealinde caps üreteceğim. Avuna kızgınlaşa, kabul ede saldırganlaşa, yaralaya öldüre devam edecek hayatım. Ya da başka seçenekler var mı?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: