Roman Ne İşe Yarar?

19 Nisan 2016

Egemen medya, ‘yerli ve yabancı’ -film, dizi, haber, analiz, müsabaka, belgesel- tüm kurgularıyla varoluşa saldırıyor. Kitlelerin zihninde insan ve tabiat eşyalaşıyor.

Yığınların arasında eriyen insan, varlığını en çok edebi anlatılarda tanır. Anlatının uyardığı yerlerinden yıkılır ve/veya inşaa eder kendini.

Roman bize bir insanın hikâyesini uzun uzun ve derin derin takip ettiriyor. Bir insanın -yani kendimizin- üzerine uzun uzun ve derin derin düşünme yolları açıyor.

Uzun uzun  ve derin derin anlatılan olaylar ve olaylar üzerine uzun düşünceler; varlığın çelişkileriyle, karmaşalarıyla birlikte kolayca vazgeçilemeyen kıymetini duyuruyor.

İnsanın çok söz edilmeyen karanlık, çözümsüz yanları roman kahramanı ile sözün alanında beliriyor. Okurla kurduğu ilişkiyle de sözün alanıyla sınırlı kalmaktan kurtuluyor.

Dünyanın ve insanın dönüşebilirliği bilgisi romanda ete kemiğe bürünüyor. Nasıl dönüşebileceğimizi ve dünyayı dönüştürebileceğimizi onda tecrübe ediyoruz.

Bu tecrübe uzun süre dikkatimizi bir olayın ve meselenin içinde tutabilmeyi; sabırla, yavaş yavaş, ince ince, kalıplarla ve donuklaşmış olanlarla mücadele etme yollarını gösteriyor.

İnsanlar ve tabiat kullanıldıktan sonra  buruşturulan mendil, içilip atılan meşrubat kutusu, kırılınca yenisi taktırılan cam değildir; roman tâ içimize fısıldıyor.

Roman egemen medyanın saldırısını, üslübunu, tarzını, dilini, kurgusunu kırabildiğince roman oluyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: