Sitelerde Ne Olmaz

26 Eylül 2016

Sitelerde boş arsalar, gizli köşeler, gençlerin muhabbet ettiği bakkal önleri, çocukların saklambaç oynadığı ara sokaklar ve macera yaşadığı arka bahçeler olmaz.

Eski evler, gizemli girişler, hikâyelerle dolu yaşlı duvarlar, kadınların oturup örgü ördüğü ve konuştuğu kapı önleri, balkondan balkona akan yemek kokuları, tavla sesleri, kahkahalar olmaz.

Sitelerde komşu komşunun kapısının tokmağına muhtaç olmaz. “Bir maniniz yoksa annemler akşam size gelecek.” repliği, alışkanlıktan gelen selamlaşmalar olmaz.

Olumsuz durumlarda yardımlaşma, bakkala kasaba borç yazdırma, bilmem kim hanım için fazladan iki kilo süt, sokaktan geçen simitçiden simit alma olmaz.

Sokağa kurulan sebze, peynir, meyve, balık kokularının ve renklerinin birbirine karıştığı semt pazarları olmaz.

Komşularının mağduriyeti, yoksulluğu, çocuklarının sokaktaki güvenliği ve sokak hayvanlarının koşulları sitelerde oturanları ilgilendirmez.

Site sakinleri Muharrem Ayı’nda aşure dağıtamaz, Ramazan’da birbirlerine iftara gidemez birlikte sahura kalkamaz, cenaze siteye getirilip mahalledeki gibi hayır duası alınamaz.

Sitelerde manavıyla, kasabıyla, fırınıyla, bakkalıyla, âdetleriyle  köyün, kasabanın uzantısı  insanı çok kez iyi hissettiren mahalle kültürü yoktur.

Siteler, insanlarının tanışıklığı ve muhabbetiyle ‘gösteri toplumu’ olmaktan belli bir oranda yırtan mahallenin şansına sahip değildir.

Feodal yapıyı bağrında taşıyan mahallenin geleneksel kısıtları, yazılı olmayan yasakları ise sitelerde yoktur. Site sakinleri görece özgürdür.

Eve giriş çıkışları, giriş çıkışlarının biçimleri komşularının takibi altında değildir yani sitelerde kimin ne yaptığı,kiminle ilişki içinde olduğu -kameralar dışında- kolay kolay kayıt altına alınamaz ve mevzu edilemez.

Tabi ki mahallenin kültürü sitelerde kısmen görülecektir, o da can çekişen hâliyle.

Reklamlar

Bir Yanıt to “Sitelerde Ne Olmaz”


  1. Reblogged this on “hikâye bunlar!” and commented:
    Üstadımız, Hocamız Cüneyt Uzunlar’dan yine yüreğe dokunan, kayıplarımızın gerçek acısıyla bizi yüzleştiren harika bir deneme yazısı…


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: