Batın

28 Eylül 2016

Ne yazacağını/anlatacağını bilmemek üzerine bir yazı yazmak. Kendini belirsizliğe atmak. Belirsizlik, insan aklının cehennemi.

Öyleyse kendini belirsizliğe atmak akıl işi değil. Yaşamak da akıl işi değil. Bir başı belli bir de sonu arası belirsiz bir hâdise yaşamak.

Kaçınamayacağın bir şeyden korkmak, onun yüzünden kendini kasmak, bozmak, hasta etmek -evet- bu tam da akıl işi. Akıl rahatsızlık kaynağı mıdır nedir?

Akıl, bir kurtarıcı, şifa dağıtıcı edasıyla gururla dolaşıyor da asıl yaptığı içinde yaşadığı bedeni güvenlik ve konforla boğarak soluksuz bırakmak.

Ne anlatacağını bilmeden bir yazıya oturdun ve ilk mevzun planlayan, ölçen biçen parçanla uğraşmak oldu. Saçma değil. Eee? Sonra?

Sen de kimsin? Öngörülebilen öngörülemeyen arasında bir diplomat mı? Şimdi üç olduk. Akıl, yürek ve karın -ya da batın-.

Belirsizliği sarhoşlukla selamlayabilir insan. Milyonlarca yıldır orda duran güneş sönebilir, gece yatan sabah kalkamayabilir. Bunların fixtürü akılda yok.

Bir ırmağa kendini bırakmaktır yapılacak olan. Mutluluk için de değil hani. Aklın güvenli ve konforlu işkencehanesinden kurtulmak için.

Yine döndük beyaza geldik. Ne yapalım beyaz en iyi siyahla yanyanayken seçiliyor. Beyazla siyah bitiştiğinde bir renk daha var, unutmayalım.

Hımmm! O zaman şöyle, tek başına ne akıl ne yürek! Batın en güzel yer batın. Akıl da orda yürek de. Her hareketimiz ondan geçiyor. Hem duyuyor hem seyrediyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: