Yazmak

06 Ekim 2016

macuncu-2Dışımdaki dünyadan gelenin sesi yeşil, tadı kırmızı, dokunuşu sarı, kokusu turuncu, görüntüsü beyaz macun halinde zihnime akıyor. Algı çubuğunda hepsi sarmaş dolaş oluyor ve anıya dönüşüyor.

Her bir anı belleğimde birer macun çubuğu olarak saklanıyor. Başka anılarla ve şimdiyle etkileşerek sürekli değişiyor.

Anımı ve/veya ânımı anlatmak istediğimde çubukta renkleri içiçe geçmiş ve birbirine kaynaşmış macunu ayrıştırmam, imlere dönüştürerek sadeleştirmem gerekiyor.

Tek tek anının ve/veya ânın bileşenlerini hatırlıyorum ve ayırıyorum. Yazarak ifade etmek istediğimde anımı ve/veya ânımı sözcüklere, sözcüklerden oluşan dokulara dönüştürüyorum.

Biliyorum, belleğimden ayrıştırarak çıkardığım, sözcüklerden örülü dokulara dönüştürdüğüm tekstler içimde duyduğumun mükemmel karşılığı değiller.

Sözcükler, tekstler içimdekini anlatmaya yetmiyor. O yüzden yeniden yeniden yazıyorum. O yüzden hep yazacağım. Hep ama hep.

Müzisyen hep çalacak, ressam hep çizecek, dansçı hep dans edecek… Anlatma ihtiyacı hiç bitmeyecek. Çünkü hiçbir zaman içimize kazınan deneyimlerimiz içimizde birbirine karışmış halleriyle aynen, oldukları gibi hiçbir zaman ifade edilemeyecek. Anlatıldıklarında hep eksik kalacaklar.

Çünkü onlar şablonlar, kalıplar hâlinde değiller. Karmaşık ve sürekli karmaşıklaşmakta olan bir haldeler. Ve ben de sürekli onları ayrıştırıp, dönüştürmek hâlindeyim.

Bu sonuçsuzluk, bu bitmeyen uğraşı sayesinde yazmak, çizmek, çalıp söylemek bitmeyen bir pınara benziyor.

Artistik araçlar içerdeki bilginin sıkıştırılmış ifadeleri. Başkalarının duyularından geçip zihinlerine aktıklarında açılıyorlar. Başkalarının içinde uyuklayanı uyandırıyorlar. Başkalarına başkalarının da içi olduğunu bildiriyorlar.

Kitap resmi 2 mb, kitap sözcüğü -yani resmin sıkıştırılmış hâli- 0.1 kb. Kitap sözcüğü okunduğunda büyüyor, genişliyor. Yazdıklarım işte böyle algılayanın içinde yazıldığından daha büyük bir yer kaplıyor.

Yazmak bir sadeleştirme işi fakat eksik, yetersiz. Okuyan eksik, yetersiz olanı tamamlıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: