Gerçek Bir Samuray

08 Kasım 2016

2e2faf9c25bf1e74ae0aeac6fd602e91Gerçek bir samuray olmak istiyorsam önce duymamı söyledi içimdeki usta. Kuşu dalda ve gökyüzünde; çiçeği goncayken ve açmışken; rüzgârı çeşitli hallerdeyken ve havayı esintisizken duymamı.

Gözlerdeki, dudak kıvrımlarındaki, elin hareketlerindeki anlamı; söyleyişte ve dinleyişteki edayı; atılan adımdaki yordamı ve yönü duymamı söyledi.

Sonra bana bir sopa verdi. Kendimi savunmak ve hasmımı caydırmak için sayılamayacak kadar çok dövüşmemi söyledi.

Sopayı iyi kullanmaya başladığımda bana bir kılıç ve zırh verdi. Sopanın verdiği acıyı öğrendin, kılıcın ne yapacağını tahimin edebilirsin dedi.

Ele geçirme, pusuya düşürme, işgal etme, yağmalama, esir alma dışında yani sadece savunma için kullanacaksın kılıcı dedi.

Bunu söylemesi kolaydı yapması zordu. Çünkü bazen yahut sık sık savunabilmek için saldırıya geçmek, işgal etmek hatta esir almak zorunda kaldım.

Olsun dedi, olsun. Çünkü mecbur kaldığın şeyle övünmüyorsun. Bu da bir şey. Fakat buna mecbur kalmadığın günler geldiğinde gerçek bir samuray olacaksın.

Dedi ki, birgün gelecek, kılıç kullanmayacaksın. Sadece ellerinle dövüşeceksin. Bitmedi! Birgün gelecek ellerini de kullanmayacaksın. Bitmedi! Birgün gelecek dövüşmeyeceksin.

Dövüşmeyen samuray. Hımmm… Tasalanma, dedi. Gerçek bir samuray dövüşmez, dedi. Dövüşmeden mi yenecektim hasmımı?

Hayır, dedi. Gerçek bir samuray yenmez de, dedi. Hep mağlup mu olacaktım yani? Hayır, dedi, yenilmeyeceksin. Gerçek bir samuray yenilmez hem de yenmez.

Gerçek bir samuraya bağırabilirsin bu onu incitebilir ama dağıtmaz; ona vurabilirsin ama isabet ettirmen zordur. Diyelim ettirdin o, hızla kendini iyileştirir, dedi.

Anladım ki gerçek bir samuraydan değil hayali bir samuraydan bahsediyordu. Evet, dedi, gerçek bir samuray aslında hayali bir samuraydır.

Durgunluğu çok canlıdır, yokken çok vardır. Bir hayal olduğu için zaten yıkılıp gitmez. Aksine daha çok parlar. Bildik samuraylarla oluşturduğu tezat ise onu daha çok var eder.

Gerçek bir samuray aynı zamanda hayali bir samuray olmanın gerilimiyle canlılığını ve dayanıklılığını yükseltir; hareket yeteneğini geliştirir, dedi.

Zihniyle dans eden samurayın bedenine ihtiyacı, kılıçla dövüşen samurayın bedenine duyduğu ihtiyaçtan yüz kez fazladır, dedi.

Elini göğsüne koy ve dinle, gerçek bir samuray hayali samurayının çırağıdır ve hayali samuray daima onun içindedir dedi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: