Kimlik Sorunu

08 Aralık 2016

Bertolt Brecht’in meşhur Bay K.’sı bir gün kaldırımda yürürken karşı kaldırımda bir nasyonal sosyalist görünce, anlamsızca, kendi ulusuna karşı bir yakınlık hisseder  ve der ki “Salakla karşılaşan salak olur.”

Sırf kadın, çocuk, gey, yaşlı, bilmem nereli, bilmem hangi inanışta olduğumuz için birileri bizi yok sayıyorsa, bize bir kimlik dayatıyor demektir. Biz de değiştiremeyeceğimiz o kimlikle beraber varolmaya çalışır, mücadele ederiz.

Bu aşamadan sonra “Kimlikleri bir kenara bırakalım. Daha iyi bir yaşam için mücadele edelim.” önermesi geçersizdir. Zira daha iyi bir yaşam mücadelesinde de artık kimlik hiyerarşisi içkinleşmiştir.

Daha iyi bir yaşam için mücadelede, yok sayılmış, potansiyelleri bastırılmış kimliklerin dirilişi, egemen kimliklerle eşit düzeye gelişiyle dayanışma artık zorunludur.

Bastırılmış kimliklerin özne olma azmi, enerjisi;  özgür, eşit, sınıfsız bir toplum hayali adına bastırılamaz, yok sayılamaz.

Bunu hâlâ yapmaya çalışanlar var. Kendilerinin devrimci, enternasyonalist olduğunu iddia ediyorlar. Fakat anlaşılıyor ki enternasyonalizmin (yani başka ulusal kimlikleri tanımanın) ne d/emek olduğundan da haberleri yok.

Hâlâ dünyayı sanayi toplumu aşamasında sanan, kimlikleri handiyse nasyonalistler gibi yok sayan bu arkadaşların, nasyonalistler gibi çeşitliliğe, renkliliğe tahammülleri de yok.

Her kafadan bir ses çıkmasına, yok sayılan kimliklerin boyun eğmeyip taleplerde bulunmalarına; karmaşık, çok parçalı, dağınık bir mücadele sahasına tahammülleri hele hiç yok.

Her şey elleri altında bulunsun, satranç oyununun kuralları gibi belirgin, apaçık ölçütler içinde steril bir mücadele yürütülsün istiyorlar.

Toplumsal hareketin denetimini kendi ellerinde bulundurmak istiyor, tek ve mutlak iktidarlarının hayaliyle monotip bir söylem, homojen bir toplum ve prototip insanlar hayal ediyorlar.

Mesela bir kadının kadın kimliğine mahkum edilmemek, kadınlığını insanlığıyla içiçe duyumsamak için kimlik mücadelesi verdiğini, başka bir deyişle erkekler tarafından yapıştırılmış kadın kimliğinden kurtulmak için kimlik mücadelesi verdiğini niyeyse görmemekte kararlılar.

Ve farkında değiller ama mottoları çok açık, “Değişmeyen tek şey değişmemek.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: