Tepedeki Ev

08 Ocak 2017

Tepedeki-Ev-3.jpg

Miyazaki, anime seyretmediğim hissini (hoş tersi olsa ne olacak) veren büyük bir anime yazarı ve yönetmeni. Hatta Çınar (8) da “Filmdekiler gerçekten yaşamış mı?” diye sordu.

Tepeden çöp poşetiyle, tahta parçasıyla, alüminyum folyoyla kaydık. Bir Miyazaki filmine giriş yapıyor gibiydik, benim babacıl huysuzluklarımı saymazsak.

15934761_1171544052895192_1201303837_n

Kar bildiğimiz kar değildi. Kolay kolay birleşmiyordu. Kardan adam yapmakta zorlandık. Pek bir şeye benzemedi doğrusu. Yine de Miyazaki Hayao oğluyla beraber bizi mi çağırıyordu ne?

Bir ara kuzene, “Türkiye’de son mutlu günlerimizi mi yaşıyoruz acaba?” dedim. Geçmişe dolayısıyla geleceğe ihanetin faturasını da bizden mi kesecekler?

tepedeki-ev-miyazaki.jpg

Shun bu anda okullarındaki tarihi bir binanın yıkılmayıp yaşatılması için yürüttüğü kampanyada sahneye fırlayıp, öfkeyle konuşur. Okul yıllarında Marksizmden etkilenen Miyazaki de yabancılaşma ve insalık dışı kapitalist yaşama karşı sevgiyi, aşkı, dayanışmayı, dostluğu, sabrı, direnişi ajitprop anlatıcılardan yahut proletkült hareketinden çok farklı bir dil ve üslupla kanaviçe gibi işler.

Heidi mesela çocukluğumun Şirinler’den sonraki en devrimci filmiydi. Hâlâ burnumda tüter.

engelsiz-film-3

Çocuklarla evlenmek isteyen, çocuklara musallat olmakta beis görmeyen fakat çocukların sevgili olmalarını cehennemlik suç sayanların çoğaldığı bir ülkede Tepedeki Ev’i seyretmek suç sayılabilir elbette.

15970768_1171544022895195_377116605_n

Miyazaki filmlerinde en çok etkilendiğim şeylerden biri de yemekler. Yemeğe gösterilen özen ve saygı ve mutfaktaki dikkat, dayanışma.

Eve dönünce önce Derya’yla dayanışma içinde çocukların öğle yemeklerini yaptım. Ardından kurabiye harcını hazırladım. İki kase çocuklara bir koca kase bana; siyez unlu, yulaf kepekli, yumurtalı, tereyağlı, yoğurtlu, portakal-kumkat kabuklu, tarçınlı-zencefilli, incirli kurabiye harcını un ekleye ekleye yoğurduk durduk.

Hamura ulaşınca ben kendi kurabiyelerime, onlar da kendilerininkilere şekil verdiler.

15936009_1171544732895124_511351016_n.jpg

Kurabiyeler olduktan sonra oturup afiyetle Tepedeki Evi seyrettik. Çocuklar için hangisi daha lezzetliydi bilmiyorum :)

la-colline-aux-coquelicots

Reklamlar

Bir Yanıt to “Tepedeki Ev”


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: