mağduriyetler filmi devamlı

08 Temmuz 2017

bir bölgenin, şehrin, ülkenin insanlarının ilişkilerindeki çiğlikler, kendini ifade etmedeki kabalıklar, düşünmeyi -yani kendi içinde veya karşısındakiyle tartışmayı- reddeden abartılı duygusal performanslar ne denli fazlaysa o bölgenin, şehrin, ülkenin aktörleri/performans sanatçıları aynı çiğlik, kabalık, duygu patlamaları ve düşünce tembelliğiyle iş yapıyor. toplumun bireyleriyle sanatçıların performansları alkışlar, tezahüratlar eşliğinde sarmaşığın dalları gibi birbirlerine dolanarak yükseliyor, göğeriyor.

kurgu için de aynı geçerli. hatları keskin iyiler ve kötüler oluyor böyle yerlerde.  gündelik yaşantıda birbirimizi kurguladığımız gibi roman, hikâye ve filmlerimizde çeşitli tonlarda iyiler ve kötüler çiziyoruz. ne oluyor, nasıl oluyor, niye böyle bakıyoruz birbirimize, burdan bir çıkış mümkün mü konumuz değil asla. iyi olan -ki onunla özdeşleşiyoruz hemen- kurtulsun da şu kötü olandan, aman canım, nasıl kurtulursa kurtulsun. canavarlaştırmalar ve sonuçları çeşitli biçimlerde tezahür ediyor. gücün yetiyorsa bir hamlede sen canavarsın diyerek ya da entrikalarla yavaş yavaş altını oyarak, işkence çektirerek birbirimize eziyet eidyoruz.

eh! siyaset erbabı da aktörlüğe, senaryo yazarlığına pek hevesli zaten. gündelik hayat, sanat ve siyaset aynı duygusal patlamaların yatağında barışı, birarada olabilme becerisini, hoşgörüyü, tahammülü önüne katıp katman katman lav tabakalarıyla akıyor.  duygulardan ibaret varoluşumuzun en ballısı, en dokunaklısı mağduriyet. istisnasız herkes kendini mağdur hissediyor. herkes mağdur maskesi takıyor ve mağduriyetten bir odada yaşıyor.  bir diğerinin kötü, benim iyi olmamın yegâne koşulu mağduriyet. gençliğe yaklaşan çocuklara da bu sirayet ediyor. mağdur hissedişleri melankoli ve öfkeyi besliyor ve ömürlerinin sonuna kadar eşlik ediyor.

mağduriyetimi ne kadar sağlam kurarsam işlediğim küçük büyük suçlardan, yaptığım kabahatlerden, verdiğim zararlardan, yarattığım duygusal karmaşalardan muaf oluyorum. herkes ama herkes hatalarla, zaaflarla dolu, yanlış davranışlarla dolu. öyleyse mağdur olmak için malzeme hazır, bereketli; bana yönelen bir dolu nedenim var. şimdi kendime mağduriyetten bir şatomsu oda yapayım. beni sevsinler, bana aşık olsunlar, beni meşhur etsinler, bana iktidar versinler. hiç gecikmeden mağduriyetlerimi kullanarak aşkıma acı çektireyim, hayranlarımın benimle özdeşleşebileceği içinde mağdur görüneceğim iventler kurgulayayım, savaşlar çıkarayım, katliamlar yapayım.

mağduriyet siyaseti coğrafyamızda hükümetlere, iktidardakilere, mezheplere özgü bir şey değil. şu aralar egemen siyaseti pek yadırgıyor ve bunu çok çok eleştiriyoruz ya, mağduriyet siyaseti her ânımızda, her durumumuzda, her edimimizde, hepimizde mevcut. mağduriyetimizi  içki sofralarında, cigaralık tekkelerinde, kadın günlerinde, kahvehane sohbetlerinde, kumsallarda ısıtıp ısıtıp birbirimizin önüne sürüyoruz. mağduriyetimizi sergileyen çiğ romanlar, hikâyeler yazıyor, filmler çekiyor, şarkılar besteliyoruz: her gün boynu bükük çocukları, kadınları, onların gözyaşları seyrediyor, dinliyoruz…

bir hakikat mi var ensemizde soluğunu hissettiğimiz? dönüp baksak göreceğiz. ne ki dönüp bakmaya cesaretimiz yok. istisnasız herkesin mağdur olduğu yerde herkes biraz zâlim değil mi?  mağduriyetten yapılmış odalarımızdan çıkıp, konforumuzu terk ettiğimizde gerçekten sevebiliyoruz değil mi? ama karşımızda benzer bir kıpırdanış, kıpırdanışlar olmaz yahut bu yeni durum ağır gelir, taşıyamazsak hızla konforumuza dönüyoruz. metafolar âleminde uyku için kuş tüyü yastık ne ise, sosyal dünyada mağduriyet o.

not: mağduriyet kurguları okumaktan, seyretmekten, yaşamaktan; birilerine sempati duyup birilerine düşmanlaşmaktan; her an bir mağdurla karşılaşıp ona yakın hissetmekten; yakınlık duyduğum kişinin ertesi gün karşımda bir zalim olarak belirmesinden bizar oldum. ben çıkıyorum, siz devam edin. bu anforanın anaforunda mağdur-zalimlerle çorba olmayacağım.

Reklamlar

Bir Yanıt to “mağduriyetler filmi devamlı”


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: